Attendees List as of Monday 12:00PM Sept. 9

First Name

Last

Organization

Levi

Adams

City of Pocatello

Lisa

Adolfson

Environmental Science Associates

Oskar

Agustsson

HDR

Bashar

Al-Daomi

Portland State University

Elle

Allan

Clean Water Services, OR

Chris

Allen

Suez

Rick

Allen

BioLynceus Environmental Solutions

Skyler

Allen

City of Pocatello

Stephanie

Allen

Washington State Department of Ecology

Douglas

Allie

Goble Sampson

Karen

Allin

City of Snohomish

Francisco

Alvidrez

Enduro

Bhargavi

Ambadkar

Carollo Engineers

Brian

Anderson

Jacobs/RUSA

Craig

Anderson

Murraysmith

Steve

Andrews

Advanced Electrical Technologies

Reyn

Aoki

University of Washington

Raymond

Apodaca

King County

Lynn

Arakaki

City of Redmond

Nick

Arling

Plasti-Fab

Sal

Arreola

City of Caldwell

Kim

Ashmore

City of Centralia

Bryan

Asplund

Midway Sewer District

Dustin

Atchison

Jacobs

HEBA

AWAD

CITY OF REDMOND

Aineah

Ayekha

Valley View Sewer District

Zachary

Azra

Atlas Copco

Steve

Babb

City of Boise

Jon

Baergen

Spokane County (UPP)

Bijan

Baghernejad

Xylem - Sanitaire

Brent

Bailey

Hidrostal Pumps

Katherine

Bailey

Trillium Flow Technologies - Wemco

Randy

Bailey

OR DEQ

Jim

Baird

RUSA

Josh

Baker

City of Boise Public Works Department

Ryan

Baker

City of Washougal

Libby

Barg

Barney & Worth, Inc

Denise

Barker

MeetGreen

Leila

Barker

Clean Water Services

Drexell

Barnes

City of Bend

Steve

Barnhardt

City of Eugene

Joe

Barringer

JDV

Justin

Barrow

RH2 Engineering Inc

Brian

Bartle

City of Bellevue

Curtis

Barton

Water Environment Services

Joe

Barton

Plasti-Fab

Kevin

Batridge

City of Molalla

CJ

Baxter

Clean Water Services, OR

Floyd

Bayless

Kitsap County Public Works Sewer Utility

John

Beacham

City of Post Falls

Nigel

Beaton

Carollo Engineers, Inc.

Rob

Bechtloff

McClure and Sons

Quinn

Behnke

Brown and Caldwell

Garrett

Behrman

Tribeca Transport

Staci

Belcastro

City of Albany

Justin

Bell

Nuvoda

Joshua

Bellows

LMK Technologies

Nick

Belmont

DN Tanks

Anthony

Benavidez

Jacobs

Hunter

Bennett-Daggett

Tetra Tech

Jack

Bennion

Jacobs

Rob

Bequelin

City of Portland

Eric

Bergstrom

HDR Engineering

Ashley

Berninghaus

Oregon State University

Doug

Berschauer

Parametrix

Ian

Besaw

City of Portland

GUS

BETTERLEY

City of Boise - West Boise Water Renewal Facility

Mike

Beyer

USDA Rural Development

Karen

Bill

HDR Engineering Inc

Justin

Billing

Pacific Northwest National Laboratory

Howard

Biskie

City of Salem

Dan

Black

Jacobs

Ken

Black

Beaver Equipment

Nathan

Black

City of Walla Walla

Will

Blake

Camas WWTF

Eric

Blanksma

Morrison-Maierle

Stephen

Blanton

AECOM

Justin

Bloxham

City of Pocatello

Susanna

Blunt

Clean Water Services

David

Bobbett

Whitney Equipment

Matt

Boeh

UGSI Chemical Feed Solutions

Niall

Boggs

Parametrix

Nicole

Bolea

Aeration Industries International

Butch

Boles

Department of Enterprise Services

Jared

Bollman

Chemco Systems

Eli

Bonilla

Clean Water Services

Eli

Bonillae

Clean Water Services Truck

Craig

Borrenpohl

City of Post Falls

Victoria

Boschmans

Hazen and Sawyer

Ben

Bosse

Kennedy/Jenks Consultants

Shale

Bourdon

Trident Processes LLC

Christopher

Bowker

Water Environment Services

Jay

Boyd

ADS Environmental Services

Richard

Boyle

Clean Water Services, OR

Miranda

Bradley

OHSU School of Public Health

Jimmy

Brady

ATS Innova

Marc

Branscome

City of Coeur d'Alene

Ben

Brattebo

Spokane County

Cyndy

Bratz

Tetra Tech

Andy

Braun

Clean Water Services, OR

Kathleen

Brenes-Morua

City of Portland

William

Breshears

Ch2m Hill

Gil

Bridges

Mukilteo Water & Wastewater Dist

Ethan

Brooke

UGSI Chemical Feed Solutions

Nicole

Brower

University of Idaho

Brent

Brown

Jacobs

DeAnn

Brown

City of Boise Public Works Department

Jim

Brown

City of Portland BES

Paula

Brown

City of Ashland

Pat

Bucklein

Clackamas County WES

Joe

Buckman

APSCO

Paul

Buckmaster

Clean Water Services

Craig

Budrow

City of Salem

Mark

Buntich

Mukilteo Water and Wastewater District

Daniel

Buonadonna

Jacobs

Brittany

Burch

Isle Utilities

Pat

Burke

Jacobs

Rachel

Burr

Clean Water Services

Bob

Busch

City of Camas Wastewater Treatment Facility

Gavin

Bushee

Clean Water Services, OR

Mike

Busley

CIty of Vancouver

Jennifer

Byrn

MeetGreen

Onder

Caliskaner

Kennedy/Jenks Consultants

Michael

Camin

DEQ

Jason

Canady

City of Grants Pass

Ben

Cannady

City of Boise - Lander Street Water Renewal Facility

JIm

Capell

FKC Co.

Mayra

Cardenas

CIty of Vancouver

Amy

Carlson

Jacobs Engineering

Chris

Carlton-Franco

City of Portland

Jeremy

Carnahan

Pierce County Planning and Public Works

Austin

Carnes

City of Boise - West Boise Water Renewal Facility

Ryan

Carney

Kennedy/Jenks Consultants

Erik

Carr

Water Environment Services

Poppy

Carre

WA WW Operator Certification Program

Chris

Carsner

Clean Water Services, OR

Simon

Cartwright

Xylem

Brian

Casey

Murraysmith

Jerry

Casteel

City of Salem

Mark

Castle

CIty of Vancouver

Cris

Castro

BHC Consultants

Jessica

Cawley

Murraysmith

Brenda

Cervantes

Lane Community College

James

Chae

Jacobs Engineering Group

Sean

Chaffin

Schweitzer Engineering Laboratories

Chris

Chambers

City of Gresham

Kaitlin

Chattin

City of Caldwell

Raj

Chavan

Stantec

Jason

Chavez

City of Post Falls

Vasily

Chernishov

Clean Water Services, OR

Lynne

Chicoine

Clackamas County WES

Lara

Christensen

Oak Lodge Water Services District

Matt

Christensen

Clean Water Services

Jeff

Christner

Wilson Engineering LLC

Angela

Chung

City of Bellevue

Cameron

Clark

Jacobs

Dave

Clark

HDR Inc

Shawn

Clark

APSCO

Dave

Clements

Black & Veatch

Chris

Cleveland

Brown & Caldwell

Nan

Cluss

PNCWA

Erik

Coats

University of Idaho

Mafe

Cobaleda

The Vida Agency

Sean

Coholan

Hayward Gordon

Jennifer

Coker

City of Portland

Andy

Colby

Tetra Tech

Rebecca

Cole

Clackamas Community College

Shane

Colglazier

West Sound Utility District-South Kitsap Water Reclamation Facility

Ben

Colley

Cascade Integration and Development, Inc

Michael

Comeskey

City of Boise Public Works Department

Jim

Conlan

Snohomish County PUD

Debi

Consani

Bureau of Environmental Services (BES)

Manuel

Contreas

Water Environment Services Dept of Clackamas Count

Brett

Converse

J-U-B Engineers Inc

Kevin

Cook

Aqualyze Inc.

Alan

Cooper

Parsons Engineering Science

Jacob

Corum

Jacobs

JIm

Coskey

Fibracast

Blake

Cothren

CIty of Vancouver

Trish

Cousins

USDA Rural Development

Scott

Cowden

Jacobs

Daniel

Cowger

Varela & Associates Inc

Carson

Cox

King County

Patrick

Cox

City of Eugene

Adam

Crafts

Murraysmith

Holly

Credit

CST Industries

Calie

Cromwell

Jacobs

Freeda

Crow

Murraysmith

Morgan

Crowell

City of Bend

Alex

Crozes

University of Idaho

Katie

Culbert

MeetGreen

Nate

Cullen

Clean Water Services, OR

Mark

Cullington

Kennedy Jenks Consultants

Glenn

Cumyn

SFE Global, Inc.

Peter

Cunningham

BHC Consultants

Nicholas

Curcio

Aims Companies

Patrick

Curran

Curran-McLeod Inc.

Nora

Curtis

Clean Water Services, OR

Amy

Dammarell

HDR

John

Darch

Goble Sampson

Tom

Daugherty

Triplepoint

Christina

Davenport

City of Bend

Alex

Davey

PW Tech

Patrick

David

Murraysmith

Erik

Davido

Davido Consulting Group, Inc.

Doug

Davidson

PumpTech Inc.

Scott

Davies

Viking Chain

Rich

Davis

Willdan

Jeffrey

Day

City of Everett

Stan

Dean

Retired

Joe

Deardorff

City of Albany

Karen

DeBaker

Clean Water Services, OR

Andrew

Degner

City of Gresham

Corinne

DeLeon

City of Seattle

Melissa

Demsky

Veolia

Wade

Denny

Clean Water Services, OR

Steve

Desmond

Oregon

Brent

Deyo

University of Idaho

Jason

Diamond

Suez

Jason

Diamond

Suez Water Technologies & Solutions

Frank

Dick

CIty of Vancouver

Norm

Dietrich

Shearer Construction

Katie

Dillon

HDR, Inc.

Greg

DiLoreto

Water Environment Services

Holly

Dober

Clean Water Services

Tomas

Dobrovolskis

Hidrostal Pumps

Steve

Doebler

City of Anacortes

Peter

Doljes

Clean Water Services

Deleon

Dominguez

Construction

Corey

Donahue

Huber Technology

Brian

Doolan

City of Everett

Kevin

Dour

Tetra Tech Inc

Randall

Dow

Hydro-Dyne Engineering

Brittany

Downing

City of Portland

Kerry

Doyle

Trident Processes LLC

Steve

Doyle

Aquionics

Steve

Drangsholt

Brown and Caldwell

Kris

Drewry

Pulsed Hydraulics, Inc

Eric

Duenas

City of Edmonds

Nadia

Dunn

AKS Engineering and Forestry, LLC

John

Dunty

Jacobs

Scott

Duren

Water Systems Consulting

Erik

Durshpek

City of Portland

Joe

Dvorak

City of Portland BES

Caitlin

Dwyer

Lake Stevens Sewer District

Steve

Dye

Water Environment Federation

Brad

Eberspecher

IPEX USA, LLC

Jeff

Eckman

Midway Sewer District

Jim

Edwards

Cordell & Associates, Inc.

Lazaro

Eleuterio

WA Department of Ecology

Dave

Elkin

Juncus Studio

Clay

Ellestad

Murraysmith

Dominic

Elliott

HDR

Bob

Elwell

City Of Auburn

Matt

Emlen

Trane

Taylor

Enos

ID Dept of Environmental Quality

Kent

Erickson

USDA Rural Development

Angie

Estey

Trane

Edher

Estrada

Clean Water Services

Trevor

Evers

City Of Washougal

Mark

Ewald

Arcosa Lightweight

John

Ewell

City of Lynnwood

Greg

Eyerly

Water Environment Services Dept of Clackamas Count

Haley

Falconer

City of Boise Public Works Department

Kristin

Faulkner

Enviro-Care

Kristin

Faulkner

Treatment Equipment Company

Maryna

Feldberg

Murraysmith

Sarah

Ferguson

Murraysmith

Meghan

Feuk

Lott Clean Water Alliance

Bryce

Figdore

HDR

Brinlee

Finzel

Brown and Caldwell

Casey

Fisher

City of Coeur Dalene

Courtney

Fisher

Intel Corporation

Matt

Fishman

Brown and Caldwell

David

Flack

Triangle Pump & Equipment, Inc.

Clark

Flaharty

Jacobs

Steve

Flett

Slayden Constructors Inc.

Emily

Flock

Keller Associates, Inc.

Wayne

Flournoy

Entex

Jason

Flowers

Murraysmith

Nathan

Foged

Brown and Caldwell

Jeff

Foray

Kennedy Jenks Consultants

Erynne

Fore

City of Bend

Jordan

Fournier

Trojan Technologies

Ann

Fowler

City of Renton

Becky

Fox

City of Anacortes

Herb

Fricke

Akana

Laura

Fricke

WA State Dept of Ecology

Brady

Fuller

Jacobs

Thomas

Gadzik

T M G Services, Inc.

Alex

Gambino

Asahi/America, Inc.

Mudit

Gangal

Ovivo USA, LLC

Lance

Gannon

PALL

Dan

Garbely

Clean Water Services

John

Gardes

City of Pullman WWTP

Brenda

Gardner

Seattle Public Utilities

Jeff

Garner

Slayden Constructors Inc.

Bernadel

Garstecki

Murraysmith

Jon

Gasik

Department of Environmental Quality

Dave

Gassel

City of Meridian Wastewater Division

Mark

Gazdik

Hach

Patrick

Gedgaudas

Inovair

Jeff

Geiger

Taurus Power and Controls, Inc.

Greg

Geist

Water Environment Services Dept of Clackamas Count

Rob

George

City of Portland BES

Jim

Georger

Kruger USA

Ben

Gerding

Valley View Sewer District

Inna

Gergalo

Clackamas Community College

Alyssa

Gersdorf

City of Post Falls

Ramin

Ghasemi

KSB, Inc.

Tadd

Giesbrecht

Brown and Caldwell

Tom

Giese

BHC Consultants

Jeff

Gill

City of Albany

Ron

Gillenardo

Jacobs Engineering

Aaron

Glauch

Aqua-Aerobic Systems, Inc.

Aaron

Glauch

Aqua-Aerobic Systems, Inc.

Rachel

Golda

Clean Water Services

Russ

Goodrich

Asahi/America, Inc.

Kevin

Goss

Tetra Tech Inc

Bob

Goucher

King County

Sweeney

Grabin

OBEC

Kenneth

Gray

BHC Consultants

Kathy

Green

Olin

Matt

Green

City of Eugene

Michelle

Green

Jacobs

Steve

Green

NW Natural Water

Michael

Greene

Veolia

Murray

Greenwood

Ameresco, Inc.

Matt

Gregg

Brown and Caldwell

Nick

Griffith

Idaho DEQ

Annette

Griffy

CIty of Vancouver

Erik

Grimstad

City of McMinville

Jim

Groman

Ovivo

Audrey

Gruian

Eastlake High School

Kimi

Grzyb

Oregon DEQ (Non Member)

Muriel

Gueissaz-Teufel

City of Portland BES

Austin

Gwinnup

W-Cubed Inc

Eric

Habermeyer

Seattle Public Utilities

Edith

Hadler

HDR Engineering

Mackenzie

Hagan

Kennedy Jenks

Erica

Haide

Brown and Caldwell

Ann

Hajnosz

Harris & Associates

Katie

Hall

Clark Regional Wastewater District

Gene

Hallum

InfoSense, Inc.

Steve

Hamai

Seattle Public Utilities

Rizwan

Hamid

Aqualyze Inc

David

Hammond

Bureau of Environmental Services

Steven

Haney

City of Sweet Home

Takeshi

Hara

Kubota

Jason

Hardin

Spokane County (UPP)

Jeff

Harmon

T M G Services, Inc.

Colleen

Harold

City of Portland BES

Chris

Harris

Ovivo

LaDonne

Harris

Murraysmith

John

Harrison

JRH Consulting

Jeff

Hart

Clean Water Services, OR

Jesse

Hartman

City of Boise

Noah

Harvey

Clean Water Services, OR

David

Harward

Ovivo

Becky

Haugen

BioLynceus Environmental Solutions

Siegfried

Hausegger

Andritz Separation Technologies

Mark

Havekost

McMillen Jacobs Associates

Sam

Hawkinson

City of Gresham

Joan

Hawley

Superior Engineering, LLC

Kathyrn

Hayden

Department of Health

John

Hayes

Granich Engineered Products, Inc.

Matt

Hays

City of Eugene PW  Wastewater

Stan

Heimburger

USP Technologies

Wayne

Heinemann

Jacobs

Pat

Heins

Oregon DEQ

Todd

Helgeson

StreamlineAM

Brian

Helliwell

Jacobs

Brian

Hemphill

Hemphill Water Engineering LLC

Heath

Henderson

Clark Regional Wastewater District

John

Hendron

Rh2 Engineering Inc

Lars

Hendron

City of Spokane - Wastewater Management

Joe

Hennessy

Inland Environmental Resources, Inc.

Andrew

Henson

Aqualyze, Inc

Grant

Herbert

FLO Analytics

Michael

Herdener

Clackamas County WES

Ben

Herman

Jacobs Engineering

Pat

Herrick

Hydro International

Peter

Hesford

City of Portland

Todd

Hesse

OR Dept. of Environmental Quality

Matt

Hewitt

West Yost Associates

Tom

Hickmann

Tualatin Valley Water District

Robert

Hicks

Metro Vancouver

Todd

Higgins

Idaho Department of Environmental Quality

Max

Hildebrand

City of Corvallis

Joe

Hoffman

City of Portland BES

Maia

Hoffman

Washington State Department of Ecology

Ken

Hogan

Granich Engineered Products, Inc.

Ryan

Holloway

Kennedy/Jenks Consultants

Katie

Holzer

City of Gresham, OR

Allison

Hornak

HDR

Mike

Hoskison

PumpTech Inc.

Jeff

Houchin

Jacobs Engineering

Matt

House

Water Environment Services Dept of Clackamas Count

Alan

Houtz

Kusters Water

Kelsey

Hu

Jacobs

Tom

Hubbard

City Of Corvallis

Elaine

Huber

CIty of Vancouver

Jamie

Hughes

Clean Water Services, OR

Mike

Hughes

Metro Vancouver

Pat

Hughes

City of Yelm

Linda

Hulme

Clean Water Services

Greg

Humm

Brown and Caldwell

Michael

Humm

Kennedy Jenks Consultants

Lance

Hunt

West Sound Utility District JWWTF

Todd

Hunt

Branom Instrument Company

Nate

Hunter

Seattle Public Utilities

Stuart

Hurley

Mountain Waterworks Inc

Brett

Huston

Slayden Constructors, Inc.

Corbin

Hutchinson

Plasti-Fab

Mike

Hyland

CDM Smith

Mitch

Hylen

Continental Blower

Mark

Hynson

OR DEQ

Jeremy

Hynum

James W. Fowler Co.

Michael

Idehara

Clean Water Services

Nicolas

ilaria

Franklin Miller

Ryan

Imel

Slayden Constructors Inc.

James

Impero

Ovivo

Jay

Irby

City of Boise - Lander Street Water Renewal Facili

Sachi

Itagaki

Kennedy/Jenks Consultants

Kristen

Jackson

Jacobs

Richard

Jackson

Energy Smart Industrial

Richard

Jackson

Energy Smart Industrial

Bob

Jacobsen

Brown and Caldwell

Michael

James

Ingersoll Rand

Steve

James

J-U-B Engineers Inc

Sondra

Jameson

James W. Fowler Co.

Tim

Janesofsky

James W. Fowler Co.

Doug

Jappe

Plasti-Fab

Rosey

Jencks

Brown and Caldwell

Adam

Jenkins

The Greenbusch Group

Adam

Jennings

HACH

Jeremy

Jensen

isiWEST

Leah

Johanson

Water Environment Services Dept of Clackamas Count

AJ

Johns

Clean Water Services

AJ

Johns

Clean Water Services Truck

Roger

Johns

Clean Water Services

Chris

Johnsen

Clackamas County WES

Alex

Johnson

The Freshwater Trust

Holly

Johnson

Keller Associates

Janice

Johnson

King County

Josh

Johnson

Brown and Caldwell

Kit

Johnson

Clean Methane Systems

Kyle

Johnson

Southwest Suburban Sewer District

Matt

Johnson

3RValve LLC

Reese

Johnson

Metropolitan Sewer District of Greater Cincinnati

Rulon

Johnson

City of Idaho Falls Wastewater

Tom

Johnson

Jacobs

Vanessa

Johnson

Clark Regional Wastewater District

Alan

Johnston

City of Gresham

Craig

Johnston

Pulsed Hydraulics, Inc

Tim

Johnston

Peak Measure

Andrew

Jones

Department of Health

Douglas

Jones

City of Portland

Vabessa

Jordan

City of Eugene

Jim

Joyce

PumpTech Inc.

Andy

Juon

City of Eugene

Takaaki

Kagawa

Kubota

Jayson

Kahler

oak lodge water services

Nicole

Kaiser

Isle Utilities

Spencer

Kajca

King County

Lara

Kammereck

Carollo Engineers

Pratistha

Kansakar

Brown and Caldwell

Raj

Kapur

Clean Water Services

Fidan

Karimova

The Water Research Foundation

Sundeep

Kaur

Kennedy/Jenks Consultants

Pat

Kavan

Jacobs

Katy

Keeton

City of Caldwell

David

Keil

WR2

Stephen

Keith

TESCO Controls, Inc.

Kathleen

Kelleher

Amiad

Jeremy

Keller

Ameresco, Inc.

Doug

Kelley

Inland Environmental Resources, Inc.

Rick

Kelly

Brown and Caldwell

Scott

Kelly

Aqua-Aerobic Systems, Inc.

Kimberly

Kelsey

Jacobs

Darek

Kenaston

South Plant

Rick

Kendall

Branom Instrument Company

Paul

Kennedy

Department Of Environmental Quality

Matt

Kennelly

LOTT Clean Water Alliance

Joe

Kernkamp

APSCO

Ryon

Kershner

Roseburg Urban Sanitary Authority

Kasey

Ketterling

T-O Engineers

Liaqat

Khan

King County

Sung

Kim

Peak Measure

Sunny

Kim

Neotec

Yong

Kim

UGSI Chemical Feed Solutions

Halley

Kimball

City of Maple Valley

Jim

Kimball

Sustainable and Quantum Engineering and Reseach

Kelly

Kimball

Brown and Caldwell

Scott

Kindred

Kindred Hydro, Inc.

Jason

King

Keller Associates

Kyler

King

City of Salem

Robin

Kirschbaum

Robin Kirschbaum Inc

Eric

Klann

City of Prineville

Dainis

Kleinbergs

Washington State Department of Ecology

Todd

Kline

Ovivo

David

Klym

True North Environmental Equipment

Martha

Knowlton

Brown and Caldwell

John

Koch

HDR Engineering, Inc.

Josh

Koch

Jacobs

Greg

Kongslie

City of Sumner

David

Koons

Taurus Power and Controls, Inc.

Gary

Kopka

Flowserve Corporation

Kerry

Koressel

IPEX USA, LLC

Pi

Kosarot

City of Everett

Rebecca

Kramer

Oregon DEQ (Non Member)

Robin

Krause

Jacobs

Paul

Krauth

ATS Innova

Brett

Kreier

JBI

Eddie

Kreipe

Murraysmith

Shawn

Krueger

City of Springfield DPW/ESD

Hiro

Kuge

Kubota

Steven

Kyser

TESCO Controls, Inc.

Lacy

Lackey

Whatcom Community College

Dan

Laffitte

Carollo

Harbans

Lal

Non Afiiliated

Yao

Lan

Metro Vancouver

Alice

Lancaster

Herrera

Doug

Lane

City of Bellevue

Brett

Laney

Clean Water Services, OR

Wolfe

Lang

McMillen Jacobs Associates

Scott

LaRoque

City of Albany

Christopher

Larson

C&L Water Solutions, Inc.

Rob

Larson

ADS Environmental Services

Aaron

Lawler

City of Portland BES

Jackie

Leach

Ameresco, Inc.

William

Leaf

Jacobs

Chris

LeBlanc

Plasti-Fab

Dean

LeBret

City of Sweet Home

Christa

Lee

City of Tacoma

Jim

Lee

PTA

Rob

Lee

Murraysmith

Mike

Lemmen

SFE Global, Inc.

Keaton

Lesnik

Maia Analytica

Kevin

Leung

Washington State Department of Ecology

Jeni

Lidster

Clean Water Services

Amil

Lindsay

Metro Vancouver

David

Lindsey

City of Rexburg

Barry

Liner

Water Environment Federation

Michael

Linn

City of Salem

Cody

Litzko

Trindera Engineering

Ryan

Litzko

Trindera Engineering

Ryan

Locicero

Clean Water Services

Jeff

Loftin

City of Gresham

Marcos

Lopez

Tetra Tech

Rose Ann

Lopez

Seattle Public Utilities

Darrin

Lords

City of Idaho Falls

Erik

Lornston

Clean Water Services

John

Loucks-Powell

Jacobs

Elizabeth

Lowell

HDR Engineering

Ting

Lu

Clean Water Services

Zheng

Lu

City of Redmond

Michael

Lubovich

Kennedy Jenks Consultants Inc

Rich

Ludlow

Clark Regional Wastewater District

Jeff

Lundt

King County Dept Of Nat'l Res & Parks

Stephen

Lusch

Roseburg Urban Sanitary Auth

Liz

Lyons

MeetGreen

Molly

Lyons

MeetGreen

Jeff

Maag

City of Portland

Allan

Maas

Parametrix Inc

David

Mackin

Advanced Electrical Technologies

Kent

Madison

3RValve LLC

Laura

Madison

3RValve LLC

Dane

Madsen

Pure Blue

Andrew

Maguire

WSG & Solutions

Chris

Maher

Clean Water Services

Dan

Mahlum

Rh2 Engineering Inc

Ron

Maiorana

Parkson

Tim

Malki

Daniel Mechanical

Scott

Mansell

Clean Water Services

Ning

Mao

City of Portland

William

Marchand

Colville Tribes

Jenna

Mariano

Xylem, Inc.

Ben

Martin

Jacobs

David

Martin

Pedroni & Co. LLC

Randal

Martinez

Lakehaven Utility District

Todd

Martinez

Brown and Caldwell

Sharron E

Mathews

Cascade Earth Sciences

Brian

Matson

Carollo Engineers, Inc.

Andrew

Matsumoto

Civil West Engineering Services

Ken

Matsumoto

Kubota

Scott

Matthews

Next Turbo Americas

Josh

Mavin

City of Sumner

Troy

McAllister

City of Springfield

Nate

McArthur

Hydro International

Chris

McCalib

Treatment Equipment Company

Andy

McCaskill

HDR Engineering, Inc.

Adam

McClymont

Jacobs

Joe

McConaughy

Whitney Equipment

Philip

McCormick

BES

Nicholas

McCullar

City of Portland

John

McCulley

Romac Industries Inc.

Tom

McCurdy

Aerzen

Chuck

McDonald

Akana

Tim

McFetridge

State of Oregon

Elizabeth

McGreevy

Oregon State University

Mike

McKamey

Beaver Equipment

Ian

McKelvey

Brown and Caldwell

Ann

McKinney

WSP USA Inc.

Jon

McKinnon

City of Redmond, WA

Bonnie

McLeod

City of Tacoma

Dianne

McMaster

Emerson

Kevin

McMechan

Romac Industries Inc.

Nick

McMurtrey

Murraysmith

Josh

McNamee

Multnomah County Drainage District #1

Scott

McNee

T-O Engieers

Layne

McWilliams

Cascade Energy

Layne

McWilliams

Energy Smart Industrial

Jon

Mears

UNIT PROCESS COMPANY

Elliott

Mecham

Shannon & Wilson

Jade

Mecham

Jacobs/RUSA

Nicolas

Medapalli

Timberline High School

Zeb

Menle

Plasti-Fab

Adrienne

Menniti

Clean Water Services

Amanda

Mesick

Kennedy Jenks Consultants

Mike

Metcalf

Brown and Caldwell

Chris

Miccolis

City of Bend

Marc

Mickey

City of Bend

Leebue

Midesil

Midway Sewer District

SEAN

MIKESELL

City of Boise - Lander Street Water Renewal Facility

Egils

Milbergs

PUREBLUE

Todd

Miller

City of Springfield

Auburn

Mills

City of Portland

Tim

Mills

Brown and Caldwell

Jon

Miner

Murraysmith

Libby

Miner

CDM Smith

Ryan

Misjan

Siemens

Stacy

Mitchum

Fibracast

John

Moccero

Alfa Laval

Greg

Mockos

BHC Consultants

Ron

Moeller

Ronald Moeller Operations Services, LLC

Grant

Moen

City of Everett

Rex

Moffat

City of Blackfoot, WWTP

Shawn

Moffitt

Jacobs

Justin

Moman

Murraysmith

Jim

Montgomery

City of Gresham

Corie

Moolenkamp

West Yost (nonmembers)

Mark

Moore

City of Coeur d'Alene

Liz

Moorhead

City of Portland

Al

Moreno

Kaesar Compressors

Laura

Mork

Ronald Wastewater District

Brock

Morrow

Hayden Area Regional Sewer Board

Jason

Morse

Whitney Equipment

Larry

Morse

City of Redmond

Jack

Moser

Daniel Mechanical

Brandon

Moss

Parametrix

Brian

Moss

City of Pocatello

Dave

Moss

Spokane County Environmental Services

Randy

Mueller

Jacobs

Scott

Mulinix

Boerger

Riley

Murnane

West Yost (nonmembers)

Yarrow

Murphy

Murraysmith

Oliver

Murray

City of Bend - EIPD

Jason

Myers

The Freshwater Trust

Aurelie

Nabonnand

Carollo Engineers, Inc

Michael

Nacrelli

City of Gresham

Ken

Navidi

Bainbridge Associates Inc.

Ben

Nelson

Jacobs Engineering Group

Cody

Nelson

Seattle Public Utilities

Kristi

Nelson

HDR Engineering Inc

Leigh

Nelson

Gray & Osborne

Nolan

Nelson

City of Albany

Steve

Nelson

Coal Creek Environmental Associates

Brooks

Newbry

Aero-Mod

Majid

Neyestani

Carollo Engineers

Huong

Nguyen

City of Portland BES

Kari

Nichols

Mead & Hunt Inc

Ray

Nickel

Parametrix

Matt

Noesen

Jacobs

Matt

Nolan

King County Dept Of Nat'l Res & Parks

Stephen

Nuss

CDM Smith

Marvin

O'Bannon

Midway Sewer District

Emily

O'Morrow

Brown and Caldwell

Andy

O'Neill

Department of Ecology

Courtney

O'Neill

AECOM

Brendan

O'Sullivan

Murraysmith

Bob

Olijnyk

PumpTech Inc.

Kris

Olinger

CIty of Vancouver

Mike

Ollivant

Parametrix

Kim

Olsen

City of Eugene

Tony

Orchard

Evoqua

Bill

Ormsby

Blue-White Ind.

Pat

Orr

Clean Water Services, OR

Steve

Orr

Granich Engineered Products, Inc.

Jonathan

Orta-Carrizales

Enduro

Paul

Ortiz

Clean water Services

Cyrus

Osborn

BES

Tarelle

Osborn

Osborn Consulting

Shannon

Ostendorff

Lonza

Jana

Otero

Kennedy/Jenks Consultants

Eleanor

Ott

Department of Ecology

Christa

Overby

City of Portland

Rich

Owens

Owens Pump & Equipment

Tim

Owens

Correct Equipment

Jim

Oyler

Genifuel Corporation

Ryan

Palmer

Romtec Utilities, Inc.

Sara

Palmerton

BHC Consultants

Mike

Panther

Ebara Pumps Americas Corp.

Robert

Parish

Osborn Consulting, Inc.

Brittany

Park

City of Bend - EIPD

Brittany

Park

City of Greshan

Jordan

Parker

J-U-B ENGINEERS, INC

Nishant

Parulekar

City of Portland

Chris

Patton

Jacobs

Tom

Paul

Mortenson Construction

Dan

Paulosky

Clackamas County WES

Neven

Paulson

Slayden Constructors Inc.

Bill

Pavlich

PACE Engineers Inc

Rob

Peacock

Kennedy/Jenks Consultants

Kara

Peck

Seattle Public Utilities

Victor

Pedroni

Pedroni & Co. LLC

Wade

Peerman

Oregon DEQ (Non Member)

Andrew

Perez

Kennedy Jenks

Matt

Perkins

Stantec

Bryan

Petersen

Spokane County (UPP)

John

Peterson

Clark Regional Wastewater District

Colleen

Petilla

HDR

Kyle

Pettibone

RH2 Engineering Inc

Dade

Pettinger

City of Vancouver

Andrew

Pharis

Slayden Constructors Inc.

Justin

Phelps

City of Centralia

Carolyn

Phillips

Arcosa Lightweight

John

Phillips

Parametrix

Wade

Phillips

King County - WTD

Denis

Piche

Andritz Separation Technologies

Greg

Pietz

Lamb Weston-Hermiston

Michael

Pinney

OR DEQ

Jim

Pitts

King County - DNRP/WTD

Mark

Poling

Clean Water Services

Erica

Porras

Ameresco, Inc.

Bruce

Poulin

Ameresco

Nicki

Pozos

Barney & Worth Inc

Kristin

Preston

City of Albany, OR

Dave

Price

Stantec Consulting Services Inc

Jeremy

Provenzola

City of Gresham

Mike

Pyszka

Parametrix

Ann

Quenzer

DHI

Uwe

Rabler

JWC Environmental Inc

Vince

Rada

Velodyne

Yacoub

Raheem

AECOM

Michael

Rainey

PNCWA

Austin

Rambin

Murraysmith

Joy

Ramirez

Clean Water Services

Sam

Randall

Hydro International

Julietta

Randles

DRW LLC

Pamela

Randolph

City of Edmonds Treatment Plant

Mizan

Rashid

Alden Research Laboratory Inc

Mike

Re

Jacobs

Steve

Redford

FloHawks Industrial Pumping

Shawn

Redmond

LOTT Clean Water Alliance

Hannah

Reed

Oregon State University

MariaClaudia

Reed

Brown and Caldwell

Bill

Reilly

Wm. H. Reilly & Co.

Krista

Reininga

Brown and Caldwell

Brian

Reis

HDR

Dean

Renninger

Spokane County (UPP)

Pam

Restovic

King County

Ryan

Retzlaff

Brown and Caldwell

Shannon

Reynolds

City of Portland

Paul

Rheault

City of Bend Oregon

Chris

Rice

City of Boise

Trish

Rice

City of Sweet Home

Casey

Rich

City of Redmond, WA

Angela

Richardson

Brown and Caldwell

Derek

Richardson

Romac Industries Inc.

Dale

Richwine

Richwine Environmental, Inc.

Kyle

Rickard

City of Newport

Jessica

Rinner

Water Environment Services

Tim

Robinson

Clean Methane Systems

Derek

Rodreguis

City of Redmond

Efrain

Rodriguez

Jacobs

Julio

Rodriguez

King County Dept Of Nat'l Res & Parks

Pat

Roe

HDR

Terrance

Romaine

Water Environment Services Dept of Clackamas Count

David

Romilly

Clean Water Services, OR

Greg

Roppelt

Environmental Dynamics International (EDI)

Philip

Roppo

Clark Regional Wastewater District

Amie

Roshak

City of Everett

John

Roth

SG3 Strategies, LLC

Eric

Roundy

Keller Associates Inc

Shad

Roundy

Jacobs

Kerry

Rubin

City of Portland

Les

Rubstello

City of Lynnwood

Tim

Ruby

Oregon DEQ (Non Member)

Larry

Rupp

Keller Associates

Bud

Ruther

City of Walla Walla WWTP

Bill

Ryan

City of Portland

Vince

Rybel

Jacobs(retired)

Jimin

Ryu

Timberline High School

Mia

Sabanovic

City of Portland

Gary

Sacchetti

Flowserve Corporation

Eric

Sack

FLO Analytics

Fereidoon

Safdari

CIty of Vancouver

Yasaman

Saghari

Stantec

Samantha

Salvia

Woodard & Curran

Roy

Sanchez

Triangle Pump & Equipment, Inc.

Ryan

Sandhu

Clean Water Services

Michael

Sands

King County

Melissa

Sandvold

Veolia

Shannon

Saramaa

Mead & Hunt, Inc

Grizelda

Sarria

Tetra Tech

Art

Savage

Landia

John

Sawyer

BioAir Solutions

Peter

Schauer

Clean Water Services

Yaniv

Scherson

Anaergia

Bill

Schiller

Watson Marlow

Susan

Schlangen

Water Systems Consulting, Inc.

Tyson

Schlect

HDR

ERIC

SCHMIDT

DATELINE EXPORTS, INC.

Jeff

Schmidt

Jacobs Engineering Group

Alan

Schneider

US Water - Tonka

Samantha

Schreiner

Water Systems Consulting

Zach

Schrempp

RH2 Engineering Inc

Eric

Schumacher

Plasti-Fab

Genevieve

Schutzius

GSI Water Solutions, Inc.

Erika

Schuyler

Murraysmith

Dennis

Schwartz

GHD Inc.

Erika

Schwender

Professional Training Association

David

Scott

Tetra Tech

Joshua

Scott

BCR Environmental

Ben

Scrace

Whitney Equipment

Clint

Seamons

City of Emmett

Nathan

Seaver

Clackamas County WES

Chuck

Sedlacek

TESCO Controls, Inc.

Chris

Selker

City of Portland BES

Ramon

Sera

Kennedy/Jenks Consultants

David

Seraya

City Of Portland Bureau Of Environmental Services

David

Seymour

Kennedy/Jenks Consultants

Luke

Shaffer

City of Boise - West Boise Water Renewal Facility

Gail

Shaloum

Water Environment Services

Rick

Shanley

Clean Water Services, OR

Lilian

Shareih

Water Environment Services

Craig

Sheahan

David Evans and Associates

Tom

Shearer

Shearer Construction

Richard

Shellhorn

Owens Pump & Equipment

Mike

Shepherd

Idaho Board of Water and Wastwater Professionals

Brenda

Sherwood

City of Portland

Arianne

Shipley

Rogue Water

Larry

Sides

Advanced Electrical Technologies

John

Simon

Goble Sampson

Steve

Simonson

SES Engineering LLC

Tye

Simpson

Brown and Caldwell

Cari

Simson

Urban Systems Designs

Vicki

Sironen

PNCWA

Tami

Sisco

Pierce County

Robert

Slenker

City of Edmonds WA

Brian

Sliger

Carollo Engineers

Gerald

Smart

Veolia Water

Matt

Smeraglio

Cascade Energy, Inc.

Ed

Smith

PumpTech Inc.

Jim

Smith

City of Salem

Larry

Smith

Starwood Sanitary District

Nick

Smith

Stantec

Rick

Smith

Hach

Shelby

Smith

Brown and Caldwell

Michael

Smith,

TESCO Controls, Inc.

Lindsey

Smoot

University of Idaho

Angie

Smythe

Brown and Caldwell

Kim

Sorensen

ARI USA Flow Accessories

Brittany

Sorenson

WSP

Ornella

Sosa-Hernandez

Clean Water Services

Ryan

Spanton

Inovair

Shawn

Spargo

Kennedy/Jenks Consultants

Claudia

Spaulding

Jacobs

Eddie

Speer

CDM Smith

Joe

Spencer

Plasti-Fab

Loralyn

Spiro

Metropolitan Wastewater Management Commission/City of Springfield

Cody

Sprague

Mountain Waterworks

Alan

Spratt

Enviro-Care

Greg

Springman

City of Sweet Home

Jonathan

Staats

Pierce County

Jeremy

Stachowski

City of Redmond, OR

Rob

Stahle

City of Gresham

Jeff

Stallard

Water Environment Services Dept of Clackamas County

Donnie

Stallman

Brown and Caldwell

Mike

Stambulis

Idaho Department of Environmental Quality

Andrew

Staples

HDR

Bob

Stark

BCR Environmental

Grant

Stayberg

Whitney Equipment

Kristi

Steiner

Clean Water Services

Tracy

Stenger

C&L Water Solutions, Inc.

Gerald

Stensland

Clean Water Services

Jadene

Stensland

Clean Water Services, OR

Heather

Stephens

Stantec

Claudia

Sterling

CLZ Consulting, PC

Maria

Stevens

Seattle Public Utilities

Ellen

Stewart

Seattle Public Utilities

Keith

Stewart

Gray & Osborne, Inc.

Randy

Stewert

Whipps

Harry

Stites

Jacobs

Chris

Stoll

Kennedy Jenks

Chris

Storey

Water Environment Services Dept of Clackamas Count

Matt

Stouder

City of Springfield

Tom

Stow

Clean Water Services

CJ

Strain

Nexom

Daniel

Strong

Water Environment Services

Terry

Stulc

Trindera Engineering, Inc.

Bhargavi

Subramanian

Kennedy/Jenks Consultants

Jo

Sullivan

King County

Perry

Sunderland

Clean Water Services, OR

Alexis

Surprenant

King County South Treatment Plant

Chris

Suskie

PumpTech Inc.

Paul

Suto

City of Portland BES

James

Swift

Gray & Osborne

Shailee

Sztern

Seattle Public Utilities

Michael

Szwaya

City of Portland

Menachem

Tabanpour

Centrisys-CNP

Frederick

Tack

GHD Inc.

Joe

Tague

City of Nampa Wastewater

Gabe

Talese

Hasa Inc

Mike

Tallering

Envirosite Solutions

Dick

Talley

Stantec

Patricia

Tam

Brown and Caldwell

Lisa

Tamura

HDR

Anthony

Tartaglione

Black & Veatch

Ross

Tate

Orege

Michael

Taylor

City of Coeur d'Alene and North Idaho Operators Section of the PNCWA

Dani

Terhaar

Department of Environmental Quality

Lauren

Tetzloff

N/A

Glenn

Thesing

Veolia Water Technologies

Keith

Thomajan

Dutch Bros

Courtney

Thomas

Black & Veatch

Eric

Thomas

City of Gresham

Scott

Thomasson

City of Redmond

Clarence

Thompson

City of Portland

Clayton

Thompson

Slayden Constructors Inc.

Daniel

Thompson

World Water Works

Gregg

Thompson

Jacobs

Jeff

Thompson

City of Redmond

Keely

Thompson

City of Greshman

Scott

Thompson

Thompson Water

Sean

Thomson

Stantec

AJ

Thorne

City of Gresham

Tom

Thorson

Clean Water Services

Troy

Thrall

City of Meridian

Chris

Tinnin

King County

Jennifer

To

Clean Water Services, OR

Joelle

Torre

Seattle Public Utilities

Brad

Tower

City of Bend

Duke

Tran

Clean Water Services

Jeff

Travis

Siemens

Yueyun

Tse

Black and Veatch

Burke

Tucker

True North Environmental Equipment

Kylie

Turner

King County Dept Of Nat'l Res & Parks

Jessie

Uribe

CIty of Vancouver

Pepi

Ursillo

HDR

Kiera

Usagawa

Murraysmith, Inc.

Sid

Utley

City of Bend

Keith

Uyekawa

Asahi/America, Inc.

Jane

Vail

Wallis Engineering

Jared

Van

Beaver Equipment

Jason

Van Gilder

City of Sumner

Jeffrey

Van Kent

City of Portland

Preston

Van Meter

Murraysmith

Larry

Vance

Ovivo Water

Tony

VanHaverbeke

Brown and Caldwell

Brian

Vinson

Emery & Sons Construction

Rohan

Wagh

Sunset High School

Erik

Waligorski

Carollo Engineers

Jeff

Wall

Slayden Constructors Inc.

Jessica

Waller

J-U-B Engineers, Inc.

Jack

Wallis

Wallis Engineering

Mark

Walter

Waterdude Solutions LLC

Ryan

Ward

Emery & Sons Construction Group, LLC

Kristy

Warren

Murraysmith

Wendy

Waudby

Cascade Energy

Kirsten

Weber

Brown and Caldwell

Kevin

Wegener

Clean Water Services, OR

Ho-ping

Wei

Black & Veatch

Andy

Weigel

Brown and Caldwell

Scott

Weirich

Parametrix

Grady

Weisz, P.E.

Trindera Engineering

Brianna

Wells

City of Portland

Luke

Werner

Kennedy Jenks Consultants

Perry

Wesby

Water Environment Services Clackamas County

Wyatt

Wesner

BDP Industries

Bill

Weymouth

Xylem, Inc

Cameron

Whisenhunt

Lakehaven Utility District

Don

Whitehead

Brown and Caldwell

Michael

Whiteley

City of Gresham

Dru

Whitlock

Stantec

Ryan

Wickenberg

Portland State University

Ed

Wicklein

Carollo Engineers

Dan

Widdel

Lakeside

Adrian

Williams

WesTech

Todd

Williams

Jacobs

Ken

Williamson

Clean Water Services

Darin

Wilson

City of Portland

Derek

Wilson

City of Portland Bureau of Environmental Services

Kate

Wilson

MeetGreen

Ken

Windram

Hayden Area Regional Sewer Board

Rick

Winters

IDEXX Laboratories,Inc.

David

Wise

Golden Harvest

Jim

Wodrich

HDR Inc

Danbi

Won

Confluence Engineering Group

Darren

Wood

ID Dept of Env Quality

Dean

Wood

Kennedy/Jenks Consultants

Kelly

Wood

Bureau of Environmental Serv

Kevin

Wood

Shannon & Wilson

Walt

Woodard

InfoSense, Inc.

Scott

Woodbury

Clean Water Services, OR

Clark

Worth

Barney & Worth

Anthony

Yamini

PureAir

Amelia

Yeager

Clean Water Services

Steve

Yee

King County Wastewater Treatment South Plant

Alex

Yoffie

Jacobs

Dave

Young

Cornell Pump Company

Gary

Young

Jacobs

ADAM

ZABINSKI

Retired

Usama

ZAHER

INTERA, Inc.

Jeff

Zahller

HDR Inc

Nancy

Zavada

MeetGreen

Stephanie

Zavala

Rogue Water

Mike

Zeltner

Brown and Caldwell

Jie (Jay)

Zhang

Carollo Engineers, Inc.

Miaomiao

Zhang

Murraysmith

Yang

Zhang

BES

Eric

Zickler

Lotus Water

Andy

Zimmerman

City of Nampa WWTP

Eric

Zimmerman

The Sherwin Williams Company

Conor

Zoebelein

Keller Associates, Inc.

Tyle

Zuchowski

Lott Clean Water Alliance